Ricoh Theta X 360 kamera

Tuotetunnus (SKU): 118880

1.099,00 alv 0 %

Ei varastossa, vain jälkitoimituksena

Maahantuojalla: Toimitusaika 2-4 päivää

Ricoh Theta X 360 kamera

Kuvaa uskomattoman realistisia pallomaisia kuvia ja videoita parannetulla kuvanvakaimella ja dynaamisella resoluutiolla jopa 5,7K, 30 kuvaa sekunnissa.

Kuvaus

Theta X:ssä on täysin uudet 48 megapikselin CMOS-kuvakennot, päivitetty pääprosessori ja parannettu objektiivisuunnittelu. Uudessa Theta X:ssä on useita uusia ominaisuuksia, kuten 2,25 tuuman kosketusnäyttö, vaihdettava akku ja Micro SD -korttipaikka.

Suuri 2,25 tuuman kosketusnäyttö parantaa huomattavasti käytettävyyttä

RICOH THETA X on varustettu suurella käyttäjäystävällisellä 2,25 tuuman kosketusnäytöllä. Kun voit esikatsella kohtausta ennen kuvausta, säätää kuvausasetuksia ja tarkastella otettuja kuvia, erilaisia toimintoja kuvauksesta katseluun voidaan tehdä ilman älypuhelinta, mikä parantaa huomattavasti kuvaustehokkuutta.

Korkearesoluutioinen 360 asteen stillkuvan ja videokuvaus ja videokuvaus

CMOS-kuvakenno, pääprosessori ja objektiivin rakenne on uudistettu. Uuden, noin 48 megapikselin kennon ansiosta on nyt mahdollista ottaa korkearesoluutioisia 360 asteen still-kuvia, joiden maksimiteho on noin 60 megapikseliä.

Käytettävissä on kaksi kuvakokoa, jotka sopivat kuvauskohteeseen: 11K korkearesoluutioiseen kirkkaassa valaistuksessa tapahtuvaan sisäkuvaukseen ja 5,5K kuvien ottamiseen helposti ja tehokkaasti muissa tilanteissa. Lisäksi parannettu kuvanvakain toteuttaa eloisan ja sulavan kuvauksen 360 asteen videoiden kuvaamiseksi 5,7K-ekvivalentilla 5760 × 2880 pikselin resoluutiolla 30 kuvan sekuntinopeudella (fps).

  • Sisäänrakennetun GPS:n ja A-GPS-toiminnon tuen ansiosta laitteesta voidaan saada tarkkoja sijaintitietoja.
  • Kameran rungon ulkopinnassa käytetään magnesiumseosta, joka takaa kestävyyden ja erinomaiset lämmönsiirto-ominaisuudet.
  • Päärungon sivussa olevan USB Type-C-portin kautta kameraan voidaan syöttää virtaa myös jalustakäytön aikana ilman lisävarusteena saatavaa jatkosovitinta.
  • Time Shift -kuvaustila antaa kuvaajalle mahdollisuuden ottaa kuvan ilman, että hän on itse kuvassa, ja jatkuva kuvaustila ottaa jatkuvasti 20 still-kuvaa sekunnissa (kuvattaessa 5,5K still-kuvia).
  • Sisältää kosketuslaukaisintoiminnon, jonka avulla valokuva voidaan ottaa koskettamalla kosketusnäytön näyttöä laukaisupainikkeen painamisen lisäksi.
  • Kuvat voidaan rekisteröidä suosikeiksi kosketusnäytön näytössä näkyvästä kuvaluettelosta. Suosikeiksi merkittyjä kuvia voi tarkastella älypuhelimen THETA-sovelluksessa.
  • Stillkuvien toiston suunta voidaan valita kuvausasetuksissa. RICOH THETA X:ssä on AI Auto -ominaisuus, joka käyttää tekoäly-tunnistustekniikkaa tunnistamaan kohteen otetuissa kuvissa ja näyttämään siitä pisteestä alkaen.
  • Valotuksenkorjausta ja valkotasapainoa voi säätää itse kameralla ennen livestreamingia.
  • Vaihda helposti eri kuvaustilojen välillä (stillkuvat, video, mukautetut asetukset, livestriimaus, liitännäistoiminto) käyttämällä vain kameran tilapainiketta.

Tekniset tiedot

  • Näytön koko: 2.25 tuumaa
  • Ominaisuudet: 360° Sound
  • Näkökenttä: 360°/360° pysty/vaaka
  • Tarkennuksen tyyppi: Kiinteä tarkennus
  • Kuvanvakaaja:Optinen
  • ISO: 100-3200
  • Suurin aukkoarvo: 2.4
  • Muistikorttityyppi: MicroSD
  • Kennon koko: 1/2,3″
  • Kennotyyppi: CMOS
  • USB-liitäntä: USB Type C
  • Paino: 144g
  • Videoresoluutio: 4K
  • Kosketusnäyttö: Kyllä
  • Suljinajat: 1/16000
  • Polttovälivastaavuus: 400mm

 

Katso myös

luovan alan erikoisliike

Henkilökohtainen palvelu

Virallinen jälleenmyyjä

Laadukkaimmat merkit luotettavasti

studiovarustamon showroom

Viihtyisä ja yhteisöllinen myymälätila

Kotimainen yritys

Kuvaajien tukena vuodesta 2006